20161013_130530.jpg

Захисник – хист – талант

До Дня Святої Покрови, козацтва та захисника України 13 жовтня 2016 року в першому вчительському інституті України відбувся дивовижний майстер-клас на тему «РІДНА МОВА – НАША ЧЕСТЬ І ГІДНІСТЬ».20161013_130657.jpg

Його ініціатори і активні учасники – науково-дослідна лабораторія «Академічна культура дослідника» Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка (керівник – Семеног О.М.), кафедра української мови, літератури та методики навчання, студенти і магістранти факультету філології та історії Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка (відповідальний – Земка О.І.), науково-дослідний центр службово-бойової діяльності Національної академії Національної гвардії України заступник начальника навчально-методичного центру (відповідальний – Медвідь М.М.).

Ведучі майстер-класу – Семеног О.М., докт пед. н., проф., завідувач кафедри Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, Медвідь Михайло Михайлович, доктор економічних наук, старший науковий співробітник, заступник начальника навчально-методичного центру, начальник відділу методичного забезпечення навчального процесу Національної академії Національної гвардії України, Павлов Ярослав Володимирович, старший науковий співробітник науково-дослідного центру службово-бойової діяльності НГУ Національної академії Національної гвардії України, Кучерявий Андрій Олександрович, доктор педагогічних наук, доцент, головний науковий співробітник науково-дослідного управління проблем розвитку військової освіти та науки центру воєнно-стратегічних досліджень Національного університету оборони України імені Івана Черняхівського.

Учасники говорили про мову як символ державної безпеки. Мова живе у нашому серці поза всілякими правилами і законами, це наша молитва, честь, гідність, нескореність. І вчити мову, як писав Олександр Потебня, – це вчити самого себе. Вчити себе у світі і світ у собі. Представники різних закладів  зуміли зачепити за живе, змусили думати, мріяти та діяти, тверезо оцінити позитивне й негативне в українському національному менталітеті.

Аналізували, для прикладу слово захисник. Іменник захис(т)ник утворений суфіксальним способом від дієслова захистити, що має корінь хист. Слово хист в українській мові має і такі значення: «уміння що-небудь робити, поводити себе певним чином; здібності. // Надзвичайний природний дар, високий ступінь обдарованості; талант».

Говорили про силу захисника, бойове мистецтво; силу духу, силу розуму, характеру; силу волі: почуття обов’язку, моральну стійкість, волю до перемоги, про військову честь…

Високі почуття патріотизму мають свої корені в національних традиціях20161013_131617.jpg, у рідній мові, у стінах батьківського дому. Навчити це розуміти – значить виховати громадянина планети з ідеалами миру, дружби, взаємодопомоги, співчуття. Коли «час пролітає з реактивним свистом, жонглює будень святістю і  свинством», коли надто крихкими між людьми, усередині громади й суспільства, між державами є цінності миру, взаємоповаги, терпимості і дружби, любові й милосердя і доводиться переосмислювати чимало важливих, світоглядних речей, коли ми не маємо те, що маємо, – а маємо те, що дозволили..., є потреба низько вклонитися нашим захисникам.

Зі святом нас!!! Нехай Покрова Пресвятої Богородиці захистить від усіх бід, ударів і лихої долі, зігріє теплом і ласкою, допоможе долати усі перешкоди на життєвому шляху! Здоров'я, щастя і Божого благословіння!

Земка О.І., ст. викладач кафедри педагогіки і психології початкової освіти Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка